ULUSLARARASI MAVİ ÇÖZÜM PLATFORMU

TURMEPA, 2012 yılında tehdit altındaki deniz ve su kaynaklarımızı Türkiye gündemine taşımak amacıyla uluslararası bir konferans serisi başlatmıştır. Sivil toplum kuruluşlarından üniversitelere, kamu kurumlarından yerel yönetimlere, özel sektörden bireylere kadar toplumun tüm paydaşlarının bir araya geldiği ve var olan sorunların bilimsel bakış açısı ile incelenip, irdelendiği konferansta, denizlerin farklı bir sorununu ele almak amaçlanmaktadır.

1. Uluslararası Marmara ve Karadeniz Konferansı

İlk senesinde Marmara ve Karadeniz’i odağına alan konferans, ilk kez denizlerimiz için toplumun ilgili tüm paydaşlarını aynı çatı altında toplamıştır. Derneğin Kurucu ve Onursal Başkanı Rahmi M. Koç ve Yönetim Kurulu Başkanı Tezcan M. Yaramancı’nın açılışını yaptığı konferansa, dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da katılmıştır. Yurtiçinden ve yurtdışından çok sayıda bilim insanının bilgi ve çözüm önerileriyle güç kattığı konferansta, IMAGE Halkla İlişkiler ve Strateji Tanıtım Onursal Başkanı Betül Mardin, katılımcıları fotoğraflar eşliğinde eski Boğaziçi’ne nostaljik bir mavi yolculuğa çıkarırken, petrol devi BP’nin eski CEO’su Tony Hayward, Marmara ve Karadeniz’de petrol kaynaklı risklerin neler olduğunu ve nasıl önlem alınması gerektiğini anlatmıştır.

2. Sanayide Atık Yönetimi ve Mavi Dönüşüm Konferansı

Mavi Çözüm Platformu’nun ikinci senesinde ise sanayide atık yönetimi ele alınmış ve konferans, AB Bakanlığı’nın desteğiyle ve AB temsilcilerinin katılımı ile gerçekleşmiştir. Böylelikle iş dünyasında sürdürülebilirlik alanında önemli işler yapan tüm tarafların; karar vericilerin, endüstri ve sektör temsilcilerinin, yatırımcıların, uygulayıcıların, devlet kuruluşlarının bir araya getirilerek, atık yönetimi konusunda tüm yeniliklerin, uygulamaların, projelerin kamuoyu ile paylaşılması sağlanmıştır.

Konferans, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Bölüm Başkanı Sayın Javier Menendez Bonilla, Koç Holding CEO’su Turgay Durak, Borusan Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi ve CEO’su Agah Uğur, Yıldız Holding Grup Başkanı Zeki Ziya Sözen, Mitsui and Co Europe Türkiye Temsilcisi Yuichi Aoki ve Viatrans Meydanbey İcra Kurulu Üyesi Kemal Şener’in katılımıyla gerçekleşmiştir.