ÇANAKKALE DENİZ AŞIKLARI

www.canakkaledenizasiklari.com

Amacı: Çanakkale’de Türk Boğazlar Sistemi’nin önemini anlatmak ve Çanakkale Boğazı içerisindeki biyolojik çeşitliliğin korunması için yetişkinler ve üniversite öğrencileriyle bilinçlendirme çalışmaları gerçekleştirmek.
Eğitim Konuları: Türk Boğazlar Sistemi ve Çanakkale ekosisteminin günümüzdeki durumu, yasak, yanlış ve aşırı avlanmanın insan yaşamına yapacağı olumsuz etkiler, atıkların doğru ve etkili bir şekilde ayrıştırılma yolları, temiz ve hijyenik bir deniz ve kıyı şeridinin turizm sektörüne getireceği olumlu etkiler.

Bölgedeki eğitim döngüsü, öncelikli olarak Çanakkale’deki ilçelere projeyi tanıtmak, görseller sergileyerek ilgi toplamak ve bilinirlik oluşturmakla başlamıştır. Eğitimler ise toplu halde değil, iş yerlerine ve hedef kitle mekânlarına gidilerek verilmiştir. 

Hedef Grubu: Balıkçılar, kaptanlar, turizmciler, üniversite öğrencileri, yerel halk. Proje ile farklı sektörlerde çalışan yetişkinlerde deniz ekosistemi ve karşılaştığı tehditler, atık yönetimi, Çanakkale Boğazı’nın coğrafi ve hukuki önemi gibi çevre konularında farkındalık oluşturulması amaçlanarak 3000’i aşkın kişiye ulaşıldı.