Suya Kucak Aç - Org. Emin Alpkaya Ortaokulu

Projede Tanımlanan Problemler
Suyun her alanda gereksiz kullanımı, yangın gibi acil durumlarda suya ulaşımın zor olması ve yağmur sularının insan yararına kullanılamıyor olması.
 
Projenin Amacı
Küresel ısınma ve iklim değişikliği sonucunda suya duyulan ihtiyacı karşılamak amacıyla su tasarrufu sağlamak, yağmur sularını çok daha etkili kullanmak ve kolay ulaşılabilir hale getirmek, suyu verimli ve doğru kullanarak temiz su kaynağından tasarruf etmek.
 
Projenin Hedefi
Yağmur sularını toplayıp tekrar değerlendirmek. Yağmur sularını daha kullanışlı hale getirmek; acil su ihtiyacını kolay şekilde karşılamak; park ve bahçeleri yaz aylarında depolardaki sularla sulamak; belediyelerin temizlik için gerekli su ihtiyaçlarına katkıda bulunmak; sokak hayvanları için sürekli bir su kaynağı oluşturmak.
 
Proje Hakkında Bilgi
Proje, yağmur sularını daha verimli halde nasıl kullanabiliriz sorusu üzerine ortaya çıktı. Proje ekibi olarak bu konuya yoğunlaşmaya karar verdik. Öncelikle proje ile ilgili sorunları belirledik. Yağmur suları insanlar ve hayvanlar için doğal bir su kaynağı olmasına rağmen hemen ulaşılabilir bir kaynak değildi. Biz de ekip olarak yağmur sularını nasıl hızlıca hayatımıza dahil edebiliriz ve hangi alanlarda kullanabiliriz üzerine çalıştık. ‘Suya Kucak Aç’ projesiyle, okulumuz ve çevremiz yararına su kaynağı oluşturmayı planladık. Gerek okulumuzun temizliği gerekse de çevremizdeki sokak hayvanları için içilebilir su kaynağı sağlamak amacındayız. Ayrıca olası bir yangın durumunda acil müdahale için biriken su kullanılabilir. Projemiz için temel seviye Arduino seti ve yağmur sensörleri kullandık. Bir yağmur sensörü dışarıda diğeri ise deponun içinde olacak. Deponun iki kapağı da servo motor yardımıyla açılıp kapanacak. Dışarıdaki yağmur sensörü suyu algıladığında kapaklar açılacak ve depoya su dolmaya başlayacak. Deponun içindeki yağmur sensörü sayesinde depodaki su kontrol edilebilecek. Kontrolü sağlamak için kırmızı, yeşil ve sarı olmak üzere 3 adet led kullanılacak. Kırmızı deponun boş, sarı yarı dolu ve yeşil de tam dolu olduğunu gösterecek. Yağmur dindiğinde ya da depo dolduğunda kapaklar kapanacak.
 
Projede Kullanılan Araç ve Gereçler
Sıcaklık ve nem sensörü, Arduino sıvı seviye sensörü

Proje Mentor Öğretmeni
Metin Güler

Proje Ekip Üyeleri
Azra Çakmak, Berkay Hançerli, Ecrin Sofu, Göktuğ Efe, Kader İlhan, Mert Ölmez, Nazlı Ağca, Rabia Kabil, Sühel Azra Bozkuş, Vehbi Demir.