Su Muhafızları (Oyun) - Mehmet İpgin Ortaokulu

Projede Tanımlanan Problemler
Bilinçsiz su kullanımı, gri suyun ne olduğunun bilinmemesi, gri suyun nasıl kullanılabileceğinin bilinmemesi.
 
Projenin Amacı
Su tüketiminde çocukları bilinçlendirmek.
 
Projenin Hedefi
Çocukları küçük yaşta bilinçlendirerek gereksiz su kullanımının önüne geçmek, gri suyun kullanımı hakkında bilinçlendirmek, daha dikkatli su tüketmek.
 
Proje Hakkında Bilgi
Suyun önemli olduğunu ve giderek kaynaklarımızın tükendiğini bilmek yetmiyor. Bununla birlikte alışkanlıklarımızı aşıp birkaç ufak değişiklik ile suyu nasıl daha az kullanabileceğimizi, nelere dikkat edilmesi gerektiğini, alternatiflerimizi de bilmeliyiz. Büyüklerimizin zaman zaman meyveleri, bulaşığı bir kap kullanarak yıkadıklarına, bazı kullandıkları sular ile merdiven yıkadıklarına, çiçekleri suladıklarına şahit oluyorduk. Bu konuda bilinçlenmeden önce böyle davranmaları gereksiz geliyordu. Biz küçükler suyun öneminin farkında değiliz, suyun yokluğunu çok yaşamadık. Bu sebeple bizim gibi küçüklerin bu konuda bilinçlenmelerine karar verdik ve hem bilgilendirici hem de eğlenceli bir oyun tasarladık.
Oyunumu tasarlarken 25 litre belgeseli ve TURMEPA’nın bize eğitimlerde öğrettiği bilgileri çok etkili oldu. Seçtiği belirli bir su miktarı ile oyuna başlayacak olan oyucunun aşamalarda yapmayı tercih ettiği eylemler dünyanın kaderini ve oyuncumuzun su miktarını/ puanını belirleyecektir. Oyunda verilen görevleri yaparken suyu nasıl tasarruflu kullanabileceği ile ilgili bilgileri de edinecektir.
 
Projede Kullanılan Araç ve Gereçler
Scratch

Proje Mentor Öğretmeni
Yasemin Aydın, Mehmet Akgül
 
Proje Ekip Üyeleri
Derviş Doruk Sarıkaya, Duru Gökçe, Mustafa Berk Bay, Yahya Çenberci, Zülal Feyza Yılmaz