Kısa Film – 39 Gümüşdere Ortaokulu

Projede Tanımlanan Problemler
Dünya nüfusunun artışıyla orantılı ilerleyen su kirliliği ve buna bağlı canlıların gördüğü zararlar.
 
Projenin Amacı
Temiz suya erişim 21. yüzyılda insanlığın en önemli ortak meselelerinden birini oluşturuyor. Dünya genelinde su kirliliği giderek artıyor, beraberinde çeşitli sağlık problemlerini getiriyor ve türlerin yok olmasına sebep oluyor. Özellikle deniz canlıları bu durumdan etkileniyor. İnsan sağlığı için çok faydalı olan deniz canlıları içerdikleri mikroplastikler sebebiyle tehlike arz ediyor.
 
Projenin Hedefi
Su kirliliği günümüzde çevre temizliği konusunda oldukça önemli hale geldi. Proje ekibi olarak bu konuya dikkat çekmek istedik. Proje kapsamında öğrencilerin seviyelerine uygun bir animasyon hikayesi yaratılarak bir yandan konunun önemine dikkat çekilmek istendi, diğer yandan öğrencilerin yaratıcı hikaye yoluyla edebi yönlerine, animasyon tekniği ile teknoloji meraklarına, eğlence boyutuyla da etkinliğe severek ve isteyerek katılmalarına yönelik bir çalışma yapıldı.
 
Proje Hakkında Bilgi
Öğrencilerimiz aldıkları eğitimden yola çıkarak önce ekip halinde bir hikaye oluşturmuş,
daha sonra kendi aralarında yapılan iş bölümü ile hikaye karakterlerini seslendirmişler, ardından animasyon programları aracılığıyla yazdıkları ve seslendirdikleri hikayeye yönelik bir animasyon filmi senaryosu oluşturmuşlardır.
 
Projede Kullanılan Araç ve Gereçler
Arduino (Sistem/Kumanda), Arduino Uno Kit, Breadbord, Bilgisayar, Mikrofon ve Hoparlör, Animasyon ve Sunum Yazılımları
 
Proje Mentor Öğretmeni
Birsen Kural
 
Proje Ekip Üyeleri
Arda Topal, Berra Nur Özkurt, Büşra Gül Özkurt, Ecrin Ozan, Emre Günay, Furkan Osman Çuğ,
İnci Arık, Mehmet Akif Bolat, Şevval Beğen, Yıldırım Berber