Detect and Warning (D.W.) - Recaizade Ekrem Ortaokulu

Projede Tanımlanan Problemler
Özellikle denizlerde ve okyanuslarda yaşanan kazalar veya ihmaller sonucu oluşan petrol ve atık yağ sızıntısı denizlerimizi kirletiyor ve canlıların hayatına mal oluyor.
 
Projenin Amacı
Temiz deniz ve sürdürülebilir yaşam için denizlere sızan petrol ve atık yağları tespit edip sudan ayrıştırarak, denizleri temizlemek.
 
Proje Hakkında Bilgi
Yaşamın kaynağı olan su kaybedildiğinde geriye bir hayat kalmayacak. Bu nedenle özellikle büyük ölçekli su kayıplarının önüne geçmek için ve su ekosisteminde yaşayan canlıların hayatlarını kurtarabilmek için bu proje geliştirildi. Fen ve teknoloji dersinde solunum sistemi konusunu işlerken alveollerin ciğerlerimizdeki karbondioksidi nasıl temizlediği bana bu proje için ilham kaynağı oldu. Projede gezegenimizin akciğerleri olan akarsular, göller, denizler ve okyanusların tıpkı bu akciğerlerdeki alveoller gibi bir sistemle temizlenebileceğini hayal ederek proje taslağını hazırladık. Böylelikle “alvekül” ortaya çıktı.
D.W NASIL İŞLEYECEK
Su kaynaklarında kirlilik bakımından sorun teşkil eden bölgelere yerleştirilerek, emici borular (alvekül) yardımıyla sudaki petrol, yağ sızıntısının oranını tespit eder. Etrafta bu kirliliğe sebep olan gemiye sinyaller gönderir, DenizTemiz ekibiyle bu kirlilik bilgisini paylaşır ve deposuna yüzeyden atıkları emerek doldurur.
D.W’nin PARÇA İSİMLERİ
Lamba, boru, emiciler, gövde, depo, enerji kaynağı, alveküller (emici borular) ve elektrik kablosu
D.W’nin BAKIMI
Deposunda petrol barındırdığından dolayı depo ayda bir ya da iki kez boşaltılır. Emici filtrelerin düzenli olarak bakımı yapılır.
D.W’nin PARÇA GÖREVLERİ
Emiciler: Denize sızan petrol ve atık yağları tespit edip sudan alveküller yardımı ile ayrıştırarak emici borular yardımıyla gövdede bulunan depoya iletir.
Emici Boruları (Alveküller): Emici borularından aldığı petrolü temizleyerek depoya iletir.
Gövde: Cihazın suda kalmasını sağlar. İçinde depoyu bulundurur.
Depo: İçinde emiciler olup alveküllerin ilettiği petrolü depolar.
Boru: İçinde enerji kabloları bulunur. Elektrik akışını ampule ve sinyale iletir.
Elektrik kabloları: Enerji kaynağından ampule ve sinyal mekanizmasına elektrik sağlar.
 
Projede Kullanılan Araç ve Gereçler
Arduino seti, Elektronik malzemeler, Kodlama, Maket materyalleri (köpük, karton, boya malzemeleri vs)
 
Proje Mentor Öğretmeni
Serhat Tonoğlu
 
Proje Ekip Üyeleri
Elif Sude Uçar, Eylül Kabiloğlu