Deniz Temizleyen Gemi 'BY 560' - Alpaslan Ortaokulu

Projede Tanımlanan Problemler
Deniz kirliliği, deniz canlılarının zarar görmesi, insanların denizleri amaçları doğrultusunda kullanamaması, kıyı balıkçılığı atıkları, deniz dibi çöpleri.
 
Projenin Amacı
Denizleri temiz tutmak, deniz canlılarını korumak, deniz temizliği için sürdürülebilir çözümler üretmek.
 
Projenin Hedefi
İnsan kaynaklı kirliliğin önüne geçerek deniz canlılarının doğal ortamını korurken, atıkların toplanması ve geri dönüşüme kazandırılmasına olanak sağlamak.
 
Proje Hakkında Bilgi
“H2Okullu Oldu” projesiyle bizlere verilen eğitimler sayesinde deniz kirliliğinin arttığını gördük. Bu soruna çözüm üretmek için bir araya geldik. Özellikle deniz dibindeki kirliliği önlemek, aynı zamanda denizdeki genel kirliliği filtreleyebilmek; daha temiz, ferah kıyılara ve sulara sahip olabilmek için elektronik, metal ve plastikten yapılmış olan balık iskeletine benzeyen bir robot geliştirdik. Robotun önce taslağı çizildi ve proje maketi hazırlandı. Bu robotla hedefimiz; temiz deniz, batıkların yerinin tespiti ve atıkların geri dönüşüme kazandırılmasıdır.
 
Projede Kullanılan Araç ve Gereçler
3D çizim ve çıktısı, Elektronik malzeme, Arduino seti, Filtreleme ve geri dönüşüm Malzemeleri
 
Proje Mentor Öğretmeni
Enise Doğan
 
Proje Ekip Üyeleri
Batu Unur, Burak Ali Aygün, Çağan Unur, Elif Yaren Erdem, Emirhan Taha Zengin, Rafet Zengin, Uğurcan Saçkesen, Umut Eker, Yakup Akçay, Yusuf Demir.