Akıllı File - Anafartalar Ortaokulu

Projede Tanımlanan Problemler
Deniz sularının kirlenmesi, plastik atıkların sulara karışıp su canlılarını tehdit etmesi, çevre bilincinin eksikliği.
 
Projenin Amacı
Deniz sularının kirlenmesini engellemek ve toplanan atıkları geri dönüşüm ile tekrar değerlendirmek, öğrencilerin çevrelerinde bu tür kirlilikleri tespit etmesi ve plastik atıkların toplanması.
 
Projenin Hedefi
Atıkların denize ulaşmasını engellemek, suyun önemini kavrayabilmek, öğrencilerde çevre bilinci oluşturmak, çevre kirliliğine sebep olanlara cezai yaptırımlar uygulanmasını sağlamak.
 
Proje Hakkında Bilgi
Şehir atıklarının sulara karışmasını engellemek ve toplanan atıkları geri dönüştürerek çevre bilinci oluşturmak amacıyla bu ürünü geliştirdik. Hafta sonu deniz kenarında gezerken, bir sitenin pis sularının büyük bir borudan denize akan bir dereye kontrolsüzce bırakıldığını gördük. Borunun ağız kısmında hiçbir filtre olmadığı için buradan farklı atıkların da denizleri pisletebileceğini düşünerek böyle bir proje yapma gerekliliği hissettik. Öğrencilerle bir araya gelerek basit çizimler yaptık ve her öğrenci bu ürüne geliştirilebilir parçalar ekledi.
 
Projede Kullanılan Araç ve Gereçler
Arduino seti, Arduino Ultrasonic mesafe sensörü
 
Proje Mentor Öğretmeni
Nazan Aydın, Safiye Nihan Özakın
 
Proje Ekip Üyeleri
Ares Can Stergiyadis, Azra Özakın, Beran Nesimigil, Defne Nehir Uçar, Ece Melek Kuğu, Ela Özakın, Fatma Sedef Nal, Hüseyin Murat Kılavuz, Nehir Döner