MAVİ DÜŞÜN LİSELİLERARASI BİLGİ YARIŞMASI

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü ve Deniz Temiz Derneği/ TURMEPA hem öğretici hem de eğlenceli bir iş birliğine imza attı. “Mavi Düşün” temasıyla Liselilerarası Çevrim içi Bilgi Yarışması düzenlendi. Türkiye genelinde tüm lise öğrencilerinin katılabilmesi için üç farklı tarihte tekrarlananyarışmanın kazananları teknoloji ödülleri ve sürpriz hediyeler kazandı.

Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi/özel ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören lise öğrencilerinin, küresel iklim değişikliği, denizlerin önemi ve bireysel sorumluluklar hakkında bilinç ve farkındalık kazanmalarını sağlamak amacıyla düzenlenen yarışma, 1 -  8 - 15 Nisan olmak üzere üç ayrı tarihte tekrarlandı. Her yarışmada ilk 3’e giren öğrenciler, sorulara verdikleri doğru cevaplar ve cevaplama süreleri ile ölçümlenerek dereceye girdi.
 
20’şer soru soruldu.
TURMEPA ve Ortaöğretim Genel Müdürlüğü (OGM) Öğrenci İşleri ve Sosyal Etkinlikler Daire Başkanlığı Sosyal ve Kültürel Etkinlikler, Sosyal Etkinlik İzin İşlemleri Birimi tarafından hazırlanan soruların kapsamı OGM youtube kanalına yüklenen “Sıfır Atık”, “Küresel İklim Değişikliği” ve “Denizlerin Önemi” isimli eğitim videolarında yer alan konulardan oluştu. Öğrencilerin aynı zamanda genel kültür bilgilerine yönelik olan yarışmalar, 20’şer sorudan oluşup her bir soru için yanıtlama süresi 30 saniye olarak belirlendi.  

Bilgi yarışmasına katılım http://ogm.eba.gov.tr/yarisma adresi üzerinden gerçekleşti. Öğrenciler telefon, tablet ya da bilgisayarlarından giriş yaparak gerekli kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra soruları cevaplandırdı. Yarışma sonuçları, her yarışmanın yapıldığı günün akşamı saat 19.00’da ogm.meb.gov.tr web sitesinde yayınlandı.

Türkiye genelinde 10.774 lise öğrencisi Sıfır Atık, Küresel İklim Değişikliği ve Bireysel Sorumluluklar, Denizlerin Önemi temalarından oluşan çevrim içi 3 farklı yarışmaya katıldılar.
 

Kazananlara Süpriz Hediyeler Teslim Edildi

Dereceye giren öğrencilere Ülker’in sponsorluğunda hazırlanan, birincilik ödülü; Teknoloji Paketi ve TURMEPA Sıfır Atık Mavi paketi, İkincilik ödülü; Deneysel Bilim Seti - Atölyesi ve TURMEPA Sıfır Atık Mavi Paketi ve Üçüncülük ödülü; TURMEPA Sıfır Atık Mavi Paketi verildi.  Bununla birlikte, kazanan öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü ve DenizTemiz Derneği/ TURMEPA tarafından hazırlanan “Katılım Belgesi” ve “Ödül Mektubu” gönderildi.

mavid_sertifikalar-(1).jpg

Türkiye genelinde 81 ilden 10.774 kişinin katıldığı yarışmanın kazananları; Ankara, Denizli, İzmir, İstanbul, Trabzon, Hatay, Amasya, Edirne ve Antalya illerinden toplam 9 öğrenci oldu.
Birinci hafta “Sıfır Atık” temalı yarışmaya; 4600,
İkinci hafta “İklim Değişikliği ve Bireysel Sorumluluklar” temalı yarışmaya; 3455,
Üçüncü hafta “Denizlerin Önemi” temalı yarışmaya; 2719 öğenci katıldı.

mavid_1.jpgBirincilik Ödülü
1 adet Teknoloji Paketi: Tablet, Kulaklık, Akıllı Asistan
1 adet TURMEPA Sıfır Atık Mavi Paketi: Bez çanta, termos, TURMEPA Eğitim Seti


mavid_2.jpgİkincilik Ödülü
Deneysel Bilim Seti + Uygulama Atölyesi
Turmepa Sıfır Atık Mavi Paketi: TURMEPA Eğitim seti + termos + bez çanta


mavid_3-(1).jpgÜçüncülük Ödülü

Turmepa Sıfır Atık Mavi Paketi: TURMEPA Eğitim seti + termos + bez çanta+ kupa + kalem + defter

Yarışma Videolarının Youtube İzlenme Oranları
Nisan ayı boyunca 3 gün, günde 5 saat süreyle yayınlanan yarışma soru ve videoları toplam olarak 37.417 görüntülenme, 941 beğeni aldı.